
Точно преди 1 година – на 30 април 2024 г. – управлявалият близо 9 години Гриша Ганчев, както и неговият син Данаил Ганчев, официално напуснаха ЦСКА. Вместо тях дойде „Национален фонд за Спорт, Култура, Изкуство и Наука“, зад който стои един от най-богатите българи – Валтер Папазки, а собственик на фонда е Данаил Илиев, който е управител в много от фирмите на бизнесмена от Враца. Ясно е, че когато подобен сериозен човек застане зад велик клуб като ЦСКА, сред феновете има огромна еуфория. Но хубавите неща стават бавно. Още повече, когато 9 години преди това старото ръководство е правило грешка след грешка и с маниера си на ръководене е отказало мнозина от това да ходят на стадиона и да подкрепят любимия отбор. За този огромен период от време всичко на всичко ЦСКА спечели само две Купи на България, което е много малко за клуб с историята и амбициите на „армейците“.
Промените на новото ръководство не бяха шокиращи и ставаха постепенно, като директорите Филип Филипов и Стоян Орманджиев работеха още няколко месеца в екип. Грешки обаче имаше, което е нормално, защото това са по-скоро грешки на растежа. Най-голямата безспорно е назначението на Томислав Стипич, който нямаше качествата да води отбор с амбициите на ЦСКА. Но пък имаше визията да прогнозира, и то с право, че таванът на „червените“ този сезон ще е петото място. Хърватинът беше силно критикуван за тези думи, но ето, че те се оказаха реалност. Стипич беше
заменен от Александър Томаш, за когото беше платена сериозна неустойка на Спартак Вн. И тук идва нова грешка – Томаш беше свободен преди назначението на Стипич, но в крайна сметка не беше ангажиран от „армейците“. За съжаление на „червена“ България обаче и Томаш не успява да постигне големи резултати. Заради това се стигна до сериозна чистка на директори. Първи си тръгна, макар и по собствено желание, Стоян Орманджиев, а по-късно, след поражението от Славия на старта на пролетния полусезон, куфарите си стегна и Филип Филипов. Неговият наследник Пауло Нога, работил в клубове като Спортинг Лисабон и ПСЖ, показва нагледно колко сериозни са намеренията на „Национален фонд за Спорт, Култура, Изкуство и Наука“.
Това, което можем да кажем като заключение за тази една година начело, е, че новите управници не щадят средства. Само за селекция бяха дадени близо 13 млн. лева (6,5 млн. евро), повече, отколкото извади в същия период шампионът Лудогорец. Назначението на човек с визитката на Пауло Нога също впечатлява, а бъдете сигурни, че стигне ли се до треньорска смяна, новият наставник ще бъде сериозно чуждестранно име.
Голямата надежда, разбира се, е стадион „Българска армия“. Изграждането на най-модерното съоръжение у нас започна през септември 2024 г. и върви с много бързи темпове. По план стадионът трябва да е готов през пролетта на 2026 г., но по всичко личи, че това може да се случи и по-рано. Със сигурност отборът ще придобие друг облик, когато се върне в собствения си дом, а и когато феновете напълнят новите трибуни.
Макар и в първенството да имаше много криви резултати и мястото в класирането да е много под стандартите на ЦСКА, още на 22 май „Национален фонд за Спорт, Култура, Изкуство и Наука“ може да спечели първия си трофей като управител на ЦСКА. На тази дата на „Васил Левски“ ще е финалът за Купата на България срещу Лудогорец. Бъде ли спечелен трофеят, освен че феновете ще бъдат много доволни, това ще покаже, че новото ръководство е на прав път и рано или късно мечтата на всички привърженици, че доминантът ще бъде съборен, ще стане факт.
Христо Георгиев/ „Мач Телеграф“