
Левски излиза в четвъртък пред препълнените трибуни на своя дом срещу Апоел Беер Шева. Надеждите на феновете и ентусиазмът са големи. Ясно е, че ще е тежко, но пък в Европа кога ли е било лесно. Предстоящият мач обаче със сигурност ще остане в историята, дори Левски да отбележи само един гол в него. Първото попадение на „сините“ срещу носителя на Купата на Израел ще бъде под номер 300 за тях в европейските клубни турнири. Интересното е, че битката в четвъртък ще бъде опит номер 2, за да се покори и тази кота.
Първият бе преди две години в реванша срещу Айнтрахт Франкфурт. Интересното е, че мачовете с германците дойдоха, след като преди това бе елиминиран точно сегашният противник – Апоел Беер Шева. Във финансовата столица на Германия „сините“ отстъпиха с 0:2 и вратата за груповата фаза се затвори точно под носа им. Трябва да се отчете също, че Левски нямаше много шансове за попадение на „Дойче банк Парк“. За попадение №299, което падна в първата среща с Айнтрахт, ще се говори обаче с години. Тупалката, с която Асими Фадига не остави никакви шансове на Кевин Трап, който гледаше като отровен от гъби и дълго време не можеше да осъзнае откъде му дойде. Фадига напомни на няколко пъти за този паметен миг, с който Левски измъкна 1:1 от Айнтрахт, в клипове, след като се раздели с родния тим в началото на подготовката.
Първият гол на Левски в евротурнирите е вкаран още в дебютния мач на 12 септември 1965 година в Стокхолм срещу тогавашния шведски шампион Юргорден. Негов автор е Георги Соколов, който се разписва след асистенция на Георги Аспарухов. Родният клуб повежда, но след това губи с 1:2. Грешката е поправена и шведите са разгромени в реванша с 6:0 и елиминирани с общ резултат 7:2.
Най-голямата легенда на клуба Георги Аспарухов бележи първото от така наречените юбилейни подадения — тези, чийто номер е кръгло число. Това става срещу Бенфика, а португалският гранд е едва втори съперник за Левски в Европа след Юргорден. Двубоите с „орлите“ от Лисабон са и дуел между двама от най-големите футболисти в Европа през 60-те години – Аспарухов и Еузебио. Срещите протичат изключително равностойно – 2:2 на „Герена“ и 3:2 за Бенфика на „Луш“. На реванша в португалската столица Гунди се разписва на два пъти, като първото попадение е под номер 10 за Левски в континенталните надпревари.
Юбилейните голове много рядко са в загубени мачове. 22 от тези общо 29 попадения са падали при победи, 3 са при равенства, а само 4 – при провали.
Освен това голяма част от авторите на юбилейните голове са легенди на клуба като Гунди, Никола Котков, Добромир Жечев, Йордан Йорданов-Пиката, Павел Панов, Кирил Миланов, Наско Сираков, Станимир Стоилов, Даниел Боримиров, Георги Иванов – Гонзо и Христо Йовов. Другите попадения пък са дело на играчи, които може да е силно да се наричат легенди, но поне е сигурно, че бяха много обичани от феновете. Става дума за изпълнители като Дончо Донев, Саша Симонович, Емил Ангелов – Бабангида, Валери Домовчийски, Владимир Гаджев и Роман Прохазка. С най-малко мачове и най-символичен принос за клуба от авторите на юбилейни голове е Благой Кръстанов, който има един сезон в Левски. Той е легенда на Спартак Плевен, а на „Герена“ е само в шампионския 1976/77. Това обаче му стига, за да отбележи седмия гол при най-голямата победа на Левски като гост в Европа – 7:1 срещу финландския Рейпас. Въпросният гол се оказва 80-и за клуба в Европа. Мароканският таран Билал Бари пък вкара гол номер 290 при паметната победа над гръцкия гранд ПАОК с 2:0 през 2022-а.
Ако погледнем съперниците, срещу които са вкарани юбилейните голове, ще видим, че сред тях има доста сериозни имена. Особено до началото на 90-те години това е логично и очаквано, защото отборите, играещи в Европа, са били доста по-малко от сега и нашите клубове са се срещали още в първите кръгове с доста класни противници. Затова Левски е вкарвал такива попадения срещу Бенфика, Аустрия Виена, Барселона, Хайдук Сплит, Брьондби, Бешикташ, Ливърпул, Киево и Лил. В този списък можем да намерим имена и на германски тимове, като Дуисбург, например. Този тим е отстранен от Левски през 1975 година след 2:3 като гост и успех с 2:1 у дома. Един от двата гола в първия мач е под номер 50 за „сините“ в Европа и е дело на Павел Панов. Последният юбилеен гол, дошъл при загуба, бе този под номер 200. Вкара го Саша Симонович в мача Левски – Ливърпул 2:4 през март 2004 година. Сърбинът е и единственият чужденец в историята на клуба, който е автор на два юбилейни гола в Европа. Халфът вкара и 180-ото попадение за тима в турнирите, при един от най-силните мачове през 21-и век – разгромът над Брьондби на „Герена“ с 4:1. Другите футболисти, автори на по два такива гола, са Павел Панов, Христо Йовов и Владимир Гаджев.
Сега в мачовете срещу Апоел Беер Шева гол номер 300 е задължителен. Още по-важно е той да донесе краен успех, който да даде един хубав старт на сезона и отборът да се носи дълго време дори от инерцията от него./ „Мач Телеграф“