logo
Локо (Пд) не заслужава това
6 дек. 2023 | Станислав Тошев Време за четене: 1 мин

Локо (Пд) не заслужава това

Мнозина биха го нарекли лудост. Други биха потърсили съвет в медицината… Отборът губи с 0:3, а те пеят. Не спират. На други места, при идентични ситуации, ставахме свидетели на съвсем различни гледки – яки момчета, свалени от гърбовете на играчите фланелки, викове “Оставка”…

Не и тук. Тимът е спечелил само една победа в последните си девет мача, но това не попречи на Черно-бялата Коледа. Напълниха залата и не спряха да скандират имената на любимците си. От Зума през Чоната, Камбуров, Митко Илиев и Хоркаш до Александър Томаш… Да, това е болест. Силна и нелечима. Това е Локо Пд. Тази страст не може да бъде сломена дори от бурята, излязла от отворената от изпълнителния директор Павел Колев кутия на Пандора. На “Лаута” са преживели и други подобни катаклизми и сътресения. Но защо трябваше да се стига дотук и кому бе нужно? Да бе го сторил някой чужд – ок. Едва ли на “Колежа”, в Разград, “Армията”, Бистрица и “Герена” са били много щастливи и спокойни, когато виждаха как черно-белите нижеха победа след победа. И го правеха с играчи, чийто таван на заплатите се равнява на възнагражденията на подгласниците на резервите в останалите отбори с претенции. Щеше да е разбираемо и напълно резонно ударът да дойде отвън. И сигурно щеше, но те дори не дадоха шанс на зложелатели и конкуренти да реагират, а това, което разкри Павел Колев, е стряскащо. И феновете, футболистите, треньорите и служителите в Локомотив Пловдив не го заслужават.

Един от най-големите и обичани клубове у нас страда от егото и борбата за надмощие на двамата си собственици. Те влязоха в ролята на Гаргамел и направиха това, което и най-големият враг не бе способен да причини на смърфовете. Единият обещавал, другият не давал. Този не иска, а другият няма желание… Размахвайки саби един срещу друг, те май прободоха Локомотив. И сега виждат как това, което бе изградено от усилията на треньорския щаб и футболистите и захранвано с любовта на феновете, се сгромолясва.

Още през август и септември, когато черно-белите бяха непобедими и чупеха рекорди бе ясно, че с наличния потенциал тимът няма шанс за титлата. Невъзможно е с годишен бюджет от около 5 милиона лева да опитваш да пребориш онези, които боравят с неколкократно по-големи суми. Не и в България. Не и при сегашната конюнктура. Но в спортно-технически план Локомотив бе изградил основа, върху която можеше да се построи мечтата “Европа”. И ако колелото се бе завъртяло, то клубът наистина можеше да мине на самоиздръжка. Но за да вземеш, трябва да дадеш. Няма как да разчиташ, че с първите 2-3 продажби ще успееш да постигнеш мечтата и само да менажираш, но без да инвестираш. Няма бизнес логика, която да позволява да опитваш да прибереш дивиденти, когато си продал само Бидунга, Зебли и Матеус (Карагарен е почти подарък). Трябваше да се монетизира и това, че на “Лаута” са разкрити качествата и уменията на Хоркаш, Евандро, Джовани, Дион… Когато продадеш тях, а след това сториш същото със следващите две или три такива карета играчи, то тогава вече можеш да смяташ, че си успял и машината работи. През това време обаче сумата за месечни заплати от 120 да се е покачила на 200 хиляди, за да си конкурентноспособен и атрактивен за тези, които е харесал треньорът. И тогава може да мечтаеш, да побеждаваш, да печелиш… А сега половината от тези, които струват пари и могат да бъдат продадени, е напълно възможно да си заминат, без клубът да получи и стотинка. След няколко месеца ще ги последват още и още… За да се стигне до момента, в който на някого ще му омръзне да бъде собственик…

Явор Пиргов/ “Тема спорт”

Локо Пловдив

Феновете на Локомотив: Българският футбол има нужда от теб

11 юни 2026
Локо Пловдив

Готвят оферти от три държави за Боян Милосавлевич

10 юни 2026
Локо Пловдив

Фенове на Локомотив Пд си пожелаха нови инвеститори

6 юни 2026

Последни новини

ВСИЧКИ НОВИНИ