„Синята“ еуфория няма край! Феновете на Левски погониха рекорда на XXI век
Еуфорията сред синята част от България след спечелването на 27-ата шампионска титла от Левски е огромна. По пътя към нея през миналия сезон имаше истерия за билети преди доста от мачовете. А за най-важните те свършваха буквално за минути.
Сега в ход е кампанията за абонаментните карти за следващия сезон, като рекордите падат един след друг. А пред „Герена“ в няколко дни се извиха гигантски опашки от хора, които искаха да се снабдят със своя сезонен билет. Бройката на взелите и заявилите, че искат абонаментна карта вече надхвърли 11000. Нещо, невиждано в България досега.
Еуфорията бе голяма и по пътя към титлата през миналия сезон, което доведе до рекордна посещаемост в домакинствата за последния четвърт век. За 2025/26 средно на домакинствата имаше 11400 души. Последното първенство с повече е първото, завършило през 21-и век – 2000/01. Тогава Левски стана за 22-и път шампион на България. Абсолютно всички 13 домакинства в онзи шампионат се играха на „Герена“, а средно на мач идваха по 13216 зрители. Реално това е рекордът от началото на века. Еуфорията сред привържениците е една от предпоставките този рекорд да бъде подобрен през следващия сезон. При наличието на 11000 абонаментни карти, изглежда съвсем постижимо средната посещаемост в домакинствата през 2026/27 да надхвърли тези 13216 души. Още повече, че почти сигурно ще има два домакински мача с ЦСКА, които повдигат допълнително средната бройка зрители. Отделно от това, след преполовяването на следващото първенство се очаква Левски да се премести на националния стадион. Той е по-голям от „Георги Аспарухов“ и ако отборът се представя все така добре, ще има реална възможност домакинствата да се посещават още по-масово.
Левски в много голяма част от първенствата се е радвал на най-голяма гледаемост в елитната дивизия на България. Разбира се, специално в домакинствата има доста изключения. В предишни епохи от историята има отделни сезони, в които номер 1 са били отбори, за които никога не може да ви хрумне, че може да са на първо място по публика. Но пък ентусиазмът в конкретния град през конкретния сезон е бил голям. Така например в първенството през 1981/82 номер 1 не е нито Левски, нито ЦСКА, нито някои клуб от големите градове, а тимът на Хасково. Тогава на домакинствата на този отбор по данни от пресата са присъствали средно по 17767 зрители. Това е най-успешният сезон на хасковци в елита, в който те финишират на осмо място в крайното класиране. Водещ реализатор на тима в това първенство е Наско Сираков, който бележи 8 гола. Треньор на Хасково пък е друга голяма фигура от историята на Левски – легендарното ляво крило Сашо Костов.
Абсолютният рекорд по домакинска посещаемост Левски поставя през сезон 1966/67. Тогава средно на двубоите у дома се изсипват умопомрачителните 35467 зрители. Това е епоха, в която на дербитата с ЦСКА посещаемостта е дори двойно по-висока от тази цифра.
В четирите сезона между 1964-а и 1968-а зрителите винаги са средно по над 32000. А последният, в който са средно по над 20000, е 1978/79. Тогава достигат до толкова най-вече заради последния кръг, в който Левски и ЦСКА решават титлата на националния стадион, а домакини са „сините“. Те побеждават с 2:1 с голове на Антон Милков и Тодор Барзов, а на стадиона е имало 70 000 души.
Изключителен е и случаят от 16 септември 1973-а. Тогава е регистрирана най-високата посещаемост в мач между софийски и извънстоличен тим. Левски започва сезона с 5 победи в първите 5 кръга, а в шестия посреща дебютанта в елитната група Пирин Благоевград. В този мач на „Герена“ се изсипват 60000 зрители, като е пълно с правостоящи, както и с хора по пистата. От Благоевград идват и няколко хиляди почитатели на „орлетата“. Тогавашният вестник „Народен спорт“, който отразява всички 8 мача от уикенда само на една страница, избира да наблегне в заглавието си за целия кръг именно на посещаемостта на този мач. То гласи „60000 на Герена“. Треньорът на „сините“ по онова време Димитър Дойчинов го изрязва и залепва в съблекалнята, за да напомня на играчите за каква публика играят. Специално през този сезон, 1973/74, Левски отбелязва и най-голямо вдигане на посещаемостта спрямо предишното първенство. През 1972/73 „сините“ се представят слабо, завършват на 4-о място и не се класират за евротурнирите. Тогава са гледани у дома пред средно 12618 зрители. През следващия, 1973/74, заради добрата игра, довела впоследствие и до 12-ата шампионска титла в историята на клуба, посещаемостта се вдига малко повече от двойно – до 27333 средно на мач. За това допринасят и двубои, като споменатия вече с Пирин, играни пред 60000.
Така започващото след по-малко от месец първенство ще покаже до какви висини са способни да стигнат привържениците на Левски. И ще имат ли сили да поставят рекорд по посещаемост у дома поне за 21-и век. Всички предпоставки за това са налице./ „Мач Телеграф“