Аладжов: Не вярвам Борац да затрудни Левски! Всички ще искат да ни свалят от върха
Легендата на Левски Стефан Аладжов даде интервю пред „Тема Спорт“, в което сподели очакванията си за участието в Шампионската лига и новите попълнения. Славният защитник говори и за битката за титлата през следващата кампания.
Г-н Аладжов, как ви се вижда Левски преди началото на сезона?
– Левски изглежда добре, но и преди сме си говорили, че трябва да започнат официалните мачове, за да дадем точна оценка. В момента се взимат нови футболисти, играят се контроли и натоварванията в тренировките са по-големи. Дано сините да са готови за старта.
До момента сините се подсилиха с четирима нови – Рейналдо, Давид Кусо, Адриан Райчев и Алекс Сентейес. Какви са впечатленията ви от първите трима, тъй като испанецът все още не се е присъединил към отбора?
– За момента се представят на ниво. Надявам се да са сполучливи. Все пак бяха дадени и добри пари за тях. Предполагам, че ще свършат работа. В момента има повече финанси в клуба с новия собственик и дано е преценено, че тези футболисти
ще паснат в състава на Веласкес.
Какви са очакванията ви за участието на тима в квалификациите на Шампионската лига. Какво препятствие е Борац Баня Лука?
– Не вярвам Борац Баня Лука да е сериозно препятствие и да затрудни сините. Но не бива да се подценяват босненците. Колкото повече кръгове прескочи Левски, толкова по-добре. Защото това ти гарантира и сериозни постъпления от УЕФА. Да не говорим и за престиж. В Шампионската лига е трудно. Изправяш се срещу шампионите на страните. Дано сините успеят да стартират с успех още в Босна на 7 юли.
Ще са готови ли сините за първия мач, след като се наложи да стартират рано подготовка?
– Предполагам, че ще са готови. Веласкес и щабът му показаха, че може добре да подготвят отбора и мисля, че няма да имат проблем за първия мач. Контролите, които играят, както и през миналата година, не са срещу силни отбори. Въпреки че сините показаха, че нямат значение проверките. Това лято може би Ботев Враца ще бъде най-стойностният противник.
Ако Левски отстрани Борац, съперник в Шампионската лига се очертава румънският Университатя Крайова, който е фаворит срещу беларуаския МЛ Витебск. Как ви се вижда този противник?
– След всеки кръг съперниците стават по-трудни. Румънските отбори винаги са били тежки противници. Сините трябва да се подготвят добре и не може да се притесняват. Ще е много хубаво да се прескочат поне два кръга.
Какво си спомняте от мачовете срещу другия румънски клуб с името Университатя, този от Клуж, през 1972 година за Купата на УЕФА?
– Трудни мачове бяха. В първия загубихме с 1:4 в Румъния, но после ги победихме с 5:1 и ги елиминирахме. Тежко беше, с един гол разлика се класирахме. Спомням си, че да ги разузнае бяха пратили Любо Ангелов-Старото, но нарочно изместиха мача им от неделя за събота и не ги гледа. Каза обаче, че е прочел от вестниците как са играли (смее се). Когато отидохме за първия мач, не пратиха рейс да ни вземе и трябваше с градския транспорт да се придвижваме. Но такива номера се правеха. Радващото е, че ги отстранихме. Определено обаче румънците са трудни съперници. И като цяло балканските тимове.
Къде виждате нужда от още подсилване в Левски?
– Взеха се четирима нови. Може би ще бъдат привлечени халф и нападател. Както казах, от тези, които дойдоха, ще ни стане ясно каква класа са чак в официалните мачове. Защото контрола с Етър не е критерий за това. ЦСКА също се подсилва с добри футболисти. Виждате, взеха Стефано Сенси, а и Жоел Цварц от Локо Пловдив. Последният е качествен нападател.
Какво е мнението ви за новото правило в Първа лига за български играч до 23 години да стартира мачовете?
– И преди имаше такива правила, но не ги спазваха, както трябва. Сега поне изискването е да играят минимум едно полувреме, защото виждахме как сменят рано-рано младоците. Дано да е сполучливо този път. Щяха да въвеждат и с колко чужденци да се стартира, но Лудогорец със сигурност щяха да са против. Ще бъде добре за националния отбор, тъй като нямаше как като си взел скъп чужденец да го държиш на пейката заради младо българско момче.
Може ли Левски да триумфира отново с титлата през следващия сезон?
– Ще бъде трудно, но дано Левски пак успее. Всички отбори ще се подсилят и ще искат да ги свалят от върха. Лудогорец ще се стегне, защото досега не са имали нулева година. ЦСКА също се подсилва. Ще бъде интересно, тъй като и отборите в шампионата бяха намалени.