logo
Бостанджиев тръгва с Левски по път, който само Чорни завърши с трофей
26 юни 2026 | Станислав Тошев Време за четене: 1 мин

Бостанджиев тръгва с Левски по път, който само Чорни завърши с трофей

Преди дни официално бе обявено, че и по документи Атанас Бостанджиев е новият собственик на Левски, чрез дружеството „София Кепитъл“. Мажоритарният пакет от акции, който близо 6 години бе притежание на Наско Сираков, вече са прехвърлени на бизнесмена и той встъпва във владение. Така сезон 2026/27 ще бъде първият за него като собственик на „сините“. Това е удобен повод да проверим как стартират новите най-силни фигури в клуба от 1999 година насам. Слагаме тази година за начало на разглеждания период, тъй като преди това клубовете имат съвсем различна управленска структура, нямаща нищо общо със сегашната, която е под формата на акционерни дружества. Те станаха такива през 1999-а.

Тогава първият собственик на Левски (по онова време се наричаше председател на борда на директорите) стана покойният Владимир Грашнов. Той пое тима през 1999-а, а през сезон 1998/99 отборът дебютира с надпис на първия мобилен оператор „Мобилтел“ на екипите си. Тогава обаче „сините“ не успяха да станат шампиони, като изостанаха с две точки от Литекс в крайното класиране, а за Купата бяха отпаднали още през декември 1998-а на осминафиналите от Славия. Така този първи сезон бе неуспешен.

След смъртта на Грашнов през октомври 2001-в, вече официално клубът бе оглавен от Майкъл Чорни. Той се бе заел с финансирането на тима отдавна, като през лятото на 2000 година присъства на награждаванията на отбора с титлата и купата на България. През август 2000 година получи забрана да влиза в страната и бе определен като заплаха за националната сигурност. Въпреки това продължи да управлява дистанционно клуба и от 2001-а до 2004-а бе собственик. Той е единственият, стартирал с трофей. Ако приемем за начало на управлението му есента на 2001-а, когато това стана официално, то през първия си сезон 2001/02, Левски взе и титлата, и купата на страната.

След него до ден днешен няма собственик на клуба, който да е имал успешен първи сезон. Като за успешен броим такъв с трофей.

Тодор Батков пое щафетата от Чорни през пролетта на 2004-а. Тогава обаче Левски не можа да настигне Локомотив Пд в борбата за титлата, а още през декември 2003-а бе отпаднал от „смърфовете“ и от турнира за Купата на България.

Батков остана формално до 2015 година, а още от 2012-а силната фигура стана Иво Тонев. През 2015-а нови собственици станаха той, Александър Ангелов и Николай Георгиев. Следващия сезон 2015/16 обаче Левски отново не спечели нищо. През 2015-а загуби болезнено финала за Купата от Черно море в Бургас, а през 2016-а остана втори в първенството и не направи нищо за Купата.

През същата тази 2016-а клубът бе поет от Спас Русев, но сезон 2016/17 също не бе успешен – пак ранно отпадане за Купата (на осминафинал с 2:3 от Черно море на „Герена“), а в първенството тимът завърши трети.

Васил Божков пък бе на власт през календарната 2019-а, като и тогава Левски не спечели нищо.

Наско Сираков взе акциите от него през 2020-а, като кризата тогава бе голяма, а фалитът бе надвиснал като съвсем реална заплаха. Логично първият сезон като собственик на Сираков бе доста слаб, дори най-лошият в историята на клуба, като „сините“ завършиха на осмо място.

За 6 години легендарният голмайстор успя да го изкачи на върха, а преди това беше обявено официално, че Атанас Бостанджиев е бъдещият собственик на клуба. Остава да видим ще бъде ли той първият български собственик, стартирал с трофей и общо втори след Майкъл Чорни./ „Мач Телеграф“

Левски

Ясен знак за Левски: Мубарик не започна с Динамо, но Мрезиг тренира

26 юни 2026
Левски

В Испания отличиха Сентейес: ето с какво впечатлява новият в Левски

26 юни 2026
Левски

Левски спира с младите българи, Веласкес вече има план как да спазва новото правило

26 юни 2026

Последни новини

ВСИЧКИ НОВИНИ