logo
Кокала: Левски бързо да забрави миналия сезон! ЦСКА падна от колхозници, с Лудогорец са трагично слаби
27 юни 2026 | Станислав Тошев Време за четене: 1 мин

Кокала: Левски бързо да забрави миналия сезон! ЦСКА падна от колхозници, с Лудогорец са трагично слаби

Бившият треньор и футболист на Левски Емил Велев даде интервю пред „Тема Спорт“, в което сподели очакванията си за новия сезон. Кокала, както е известен сред феновете, в типичния си стил коментира подготовката и предстоящите мачове срещу Борац Баня Лука в квалификациите за Шампионската лига. Той говори и за промените в клуба.

Г-н Велев, готов ли е Левски за старта на новия сезон? Какви са очакванията ви за мачовете с Борац Баня Лука в Шампионската лига?
– Не знам, не съм ги гледал в официални мачове и не мога да кажа дали са готови, или не. Колкото до Борац Баня Лука, винаги имаш шанс да ги преодолееш. Въпросът е как ще се подготвиш за тези двубои. Смятам, че Левски е по-класният отбор и само трябва да е по-концентриран в двете срещи. Да не си мислят, че лесно ще преодолеят този противник. Виждаме, че Босна и Херцеговина е на Световното първенство, а и се класира за елиминациите. Това трябва да се вземе под внимание и не трябва да има никакво подценяване.

След това сините могат да се изправят срещу Университатя Крайова, който е фаворит срещу МЛ Витебск. Може ли Левски да преодолее и румънския шампион?
– Вижте, първо Левски трябва отстрани Борац, а след това да мисли за другия кръг. Не трябва да се правят предварителни сметки. Но стигне ли се до този съперник, сините си имат своите шансове.

Ще стигне ли времето на Веласкес и отбора за първите официални мачове?
– Всички започват по едно и също време, така че е едно и също за всеки отбор. Не може да служи за оправдание.

Левски се подсили с четирима. Какво очаквате от новите попълнения?
– Както казах, ще се запознаем с тях, когато дойдат официалните мачове. Щом повечето от тях са чужденци, очаквам да вдигнат класата на отбора. Няма какво друго да се изисква от такива играчи. В контролите не можеш да прецениш в какво състояние са. Левски игра проверки, които дори не са за отразяване. Несериозни са. Трябваше да са закрити. С Академик Свищов и Етър какво може да прецениш? Само да кажеш, че си играл контрола ли? Футболистите дори не се изпотиха. За мен това не трябва да се случва в професионален отбор като Левски.

Видяхме, че това е подходът на Веласкес…
– Какво означава подход? Говори за друго ниво. Бих търсил по-силни противници за контролите. За да мога да си проверя състоянието на отбора. И то особено, когато ти предстоят мачове в Шампионската лига.

Къде виждате нужда от още подсилване в сините редици?
– В Левски ще си преценят от какво имат нужда. Най-добре си знаят. Видяхте, че набързо привлякоха четирима, което означава, че са ги следили дълго време и са преценили, че ще им свършат работа. Предполагам, че така ще действат и с другите, които ще вземат.

Какво е мнението ви за случващото се в клуба, след като Атанас Бостанджиев официално е новият собственик?
– Не знам, не мога да коментирам. Има си хора, които отговарят за това.

А как ще завърши казусът с Васил Божков?
– И по тази тема нямам никаква идея. Питайте го него. Той най-добре ще каже, а не странични хора.

Какви са очакванията ви за новия сезон в Първа лига? Ще успее ли Левски да задържи титлата?
– За мен всичко започва отначало. Това, което беше през миналия сезон, трябва да бъде забравено по най-бързия начин. Да не си спомняме пак какво стана от 2009-а до 2026 година. Необходимо е да се гледа към бъдещето и да няма никакво отпускане. Така мисля аз.

Как ви се виждат конкурентите в лицето на ЦСКА и Лудогорец?
– Виждам ги като трагично слаби. ЦСКА пада от някакъв отбор колхозници (б.а. – 0:4 от украинския Полесия). Пак ще се повторя, в контролите трябва да се играе срещу класни противници, за да може да видиш какво ти е нивото на всеки етап от подготовката. Не да се оправдават, че в началото било за физическа работа, а след това за друга. В Лудогорец пък нищо не се знае.

Какво очаквате от Георги Костадинов в ролята на спортен директор?
– Не е лоша идеята да го назначат на този пост. Костадинов точно приключи кариерата си и продължава в тази посока. И той е имал желанието да застане на директорския стол. Цял живот се е занимавал с футбол и това е най-доброто продължение, след като окачиш бутонките. Трябва да му се даде шанс, защото е млад и ще се развива. Така правят в големите отбори.

Очаквате ли положителна промяна в школата, след като бе назначен за шеф испанецът Емилио Ларас, а за методист – Карлос Санчес Мартинес?
– Да, има раздвижване в школата. Човекът идва от Испания с много повече познания и опит. Смятам, че Топузаков, който до момента беше шеф, трябва да стои плътно до него и успоредно да работят. Идеята е да излязат таланти, които да зареждат първия отбор. Така трябва да бъде в школата. Да продължат да развиват втори отбор, който да се очука в Трета лига, след което, ако може, да се бори за промоция във Втора. Тези момчета е необходимо да усетят мъжкия футбол. Не трябва да се подценява третото ниво, защото има много талантливи играчи. Аз съм селекционер на аматьорския национален отбор и преди две години взех на лагер такива футболисти, които по-късно заиграха в А и Б група. Това е бъдещето. Тези играчи, които излизат от школите, трябва да минат през Трета лига и оттам нагоре.

Левски

Левски продължава битката за Жоао Гуларт, Каса Пия иска 1,5 милиона евро

27 юни 2026
Левски

Левски без Сангаре и Фабиен срещу Ботев Враца, Веласкес се надява да използва други двама

27 юни 2026
Левски

Левски е на крачка от шести трансфер, решава голям проблем на Веласкес

27 юни 2026

Последни новини

ВСИЧКИ НОВИНИ