„Син“ хамелеон
Левски вкара 10 гола в 2 контроли и не извади топката от мрежата си. Да, съперниците в спарингите, аматьорският Академик Свищов и втородивизионният Етър, не са мерило за шампион, тръгнал на дълъг поход в евротурнирите. Но и в мачовете с тях се вижда какво по-различно иска треньорът Хулио Веласкес и какво ново дават попълненията, които тренират под негово ръководство – Давид Кусо, Рейналдо и Адриан Райчев. 6:0 над болярите даде повод на испанеца да направи нещо необичайно – да похвали индивидуално играч, както и да прескочи контролите и да заговори за предстоящите мачове от първия кръг на Шампионската лига. Ако не познавахме Веласкес, щеше да е новина да чуем: „За мен Майкон не е ляв бек, а добър футболист“, с допълнението: „Играе много добре, знае как да усвоява правилно пространствата, има добър ляв крак. Израсна много и този процес продължава“. Истината обаче е, че предвидихме, че през новия сезон той ще получава много повече задачи в полузащитата и през втората част действа като типичен халф. Заради неговите изяви и тези на колегите му Хулио накрая отчете: „Все още остава много време до първия мач с Борац Баня Лука, но имам добро усещане“…
Нека се помъчим да открием защо Веласкес е толкова оптимистично настроен. Причината е, че Левски показва, че е добавил неща в арсенала си. В края на миналата кампания играта на сините се характеризираше с продължителното владеене на топката, сигурността в разиграванията, поемането на малки рискове в противниковата половина. В резултат сините много рядко вкарваха през първото полувреме. Срещу Етър головете до почивката бяха 5, при това в нападенията имаше различни добри нюанси. Първото дойде след изпълнение на тъч по лявото крило. След него Сула веднага с дълъг пас смени фланга, а там новият Кусо показа, че е бърз и рязък – влезе навътре към пеналта, преодоля съперник, шутира с левия крак (б.а. – анголецът го прави и с двата крака) и след рикошет топката спря в мрежата.
За 2:0 влезлият пак в ролята на фалшива деветка Евертон се бе върнал дълбоко в своята половина. Комбинира със Сула, а след това пусна извеждащ пас, с който елиминира противниковата отбрана, а от сините сами напреднаха бековете Майкон и Камдем, които бяха влезли повече към центъра, за да уплътнят зоната. Между 31-ата и 34-ата минута сините направиха 4 пъти отлично висока преса, като в два от случаите топката се спря в мрежата на опонента. Второто такова попадение бе дело на Рейналдо, който вкара на празна врата след асистенция на Евертон. А в 45-ата той показа отлично движение между линиите и още от центъра изскочи сам срещу вратаря, след което вкара с удар покрай него. Така бразилското ляво крило също вече има два гола, колкото и съотборникът му в Шавеш – анголецът Кусо. Началото е обещаващо, предстои да видим какво ще е продължението.
През първото полувреме Левски бе много агресивен, пресиращ високо, играещ на добра скорост. През втората част сякаш сложи камуфлаж. И синият хамелеон вече бе изчакващ състав, който оставя съперника да владее топката, но дебне да нанесе съкрушаващ удар. Така се получи и петото попадение – дебютен гол за третия нов в тима – Адриан Райчев.
Янаки Димитров/ „Тема спорт“