Бачев разкри дълговете на Пирин Бл, заговори за несъстоятелност и отсече: Безсмислено е да съществува в настоящия модел!
Орлето екснационал Георги Бачев пожела да изрази своята позиция, след като няколко месеца работи за „Пирин“, ала в последния момент преди старта на лятната подготовка остана извън благоевградския футболен клуб. Отсъствието от зелено-белия лагер на участника в Мондиал’98 в началото на седмицата потвърди официално изпълнителният директор Георги Калпакчиев. Синът на видния масон и оръжеен бос Петър Калпакчиев заяви, че с Г. Бачев са приятели още от 1991 г., но шампионът на България със „Славия“ и „Левски“ няма да заема пост при орлетата.
„Искам да запозная хората в Благоевград със състоянието на „Пирин“ в момента, да призова футболната общественост и всички, които обичат клуба, да се обединим и да направим така, че любимият ни отбор да потегли в посоката, в която искаме. Идеята не е аз да започна работа в „Пирин“, а нещата най-после да тръгнат, защото милея за родния клуб. Мажоритарният собственик на акциите в клуба каза, че сме приятели. Тук ще цитирам баща ми: „С такива приятели, врагове не са ни нужни“.
3-4 месеца се занимаваме с цялостното одитиране на „Пирин“, запознаваме се със ситуацията, която е доста тежка. Твърди се, че одит няма, но одит има и той е приключил много, много отдавна. Клубът функционира в две дружества – ОФК „Пирин“, чиито задължения са 190 000 евро, и „Пирин“ АД, което е с плаващи задължения. 240 000 евро от тях са НАП, контрагенти – 20 000 евро, стари футболисти – около 40 000 евро, храна – 15 000 евро и още куп други неща.
Вариантите за решение са два. Първият е клубът да бъде обявен в несъстоятелност и да започнем на чисто с едно единствено дружество, защото е безсмислено да съществува в настоящия модел. Имаме клуб в клуба. Хората, назначени в ОФК „Пирин“, реално получават заплатите си от общината. Там има 50-60 човека на щат, а на такава бройка може да завиди и „Байерн“ (Мюнхен). От тях не виждам, освен Десетката (б.р. – домакинът Кирил Христов) и леля Снежка (б.р. – касиерката Снежана Вълкова), кой друг трябва да остане.
„Пирин“ трябва да престане да агонизира и да върви по трънливата пътека, в която е вкаран. Години наред е източван, по различни начини, страшно много собственици се извъртяха, хора с възможности, които носят основната вина за състоянието на клуба и за тази будна кома, в която се намира в момента. Ще върна лентата. При идването на Пол Белогур се изсипа финансов дъжд, всички станаха големи пиринци, на по 13-15 000 лева заплати. Сега ще видим кои са пиринците, в тежката настояща ситуация. Крайно време е да спрем да се заблуждаваме с някакви измислени нови собственици. „Пирин“ трябва да стане общински и общината да даде власт на човек, който да се грижи, или на обществен съвет, който да следи изразходването на средствата. Не е оправдано да назначаваме директор с 2500 евро заплата, при положение че с тези пари на годишна база можем да построим стадион за децата.
През последните 2 месеца всячески работихме за спасяването на лиценза за Втора лига. Има различни начини, но това ще бъде пирова победа, която ще удължи агонията на клуба в безвремието. Необходими са кардинални решения, а не да свирим на някаква струна и разни чуждици да идват, за да ни учат на футбол, защото в Благоевград има достатъчно футболноинтелигентни хора, които могат да се справят с тази ситуация, стига наистина да обичат „Пирин“. Затова моят апел е в предстоящата седмица да се съберем всички футболни хора, легенди на клуба, бивши футболисти, фенове, да обсъдим какво ще се прави с „Пирин“. А не да се доверяваме на хора, които правят квалификации по наш адрес – визирам себе си и Ивайло Андонов. Това е във връзка с мнението на г-н Байкушев (б.р. – благоевградския кмет Методи Байкушев), който е обявил, че аз и Иво Андонов не трябва да заемаме управленски длъжности в „Пирин“. Не му правят чест такива коментари, защото Ивайло Андонов е легенда на „Пирин“, участник на световното първенство в САЩ’94, почетен гражданин на Благоевград. Аз също съм участвал на световни финали, милея за клуба, децата ми растат в „Пирин“ и живеят с идеята за „Пирин““, заяви Г. Бачев. Той хвърли светлина и върху клубния бюджет, за който усещането е, че постоянно е на червено.
„Пари в клуба има достатъчно. Общинският съвет гласува 36 200 евро месечно да постъпват в „Пирин“. Приходната част от спонсори е 5000 евро на месец, разполагаме и с партньорски договор от 9000 евро с известен букмейкър. Таксите от ДЮШ са към 10 000 евро на месец, мърчандайзинг, билети и други носят още 10 000 евро месечно. Това прави около 1 640 000 лева годишно. Ако това не са пари, с които да издържаме отбор в „А“ група, камо ли в „Б“, здраве му кажете. Голяма е борбата всеки да стане управител на това общинско дружество, да дерибейства, да коли и беси. Ясна е работата през годините, каква е целта на цялата история – назначения, източване на клуба, подаяния. За да се стигне дотам, че в края на миналия сезон родените през 2012 г. деца на „Пирин“, които имат 11 победи, трябва да пътуват до Гоце Делчев, където да изиграят 12-ия си мач и да вдигнат купата за първо място. Казват им, че нямало пари за такива разходи и ги лишават възможността да се зарадват на целогодишния им труд. Смешно е, но е решение на управителя на общинското дружество, който управлява ДЮШ. Искам да върна на „Пирин“ това, което ми е дал. В последните 20 г. в „Пирин“ са изпуснати около 50 милиона лева от трансфери, заради лошо финансово управление. Това трябва да спре“, бе част от изказването на Г. Бачев, цитиран от struma.bg.