logo
Бачев разкри дълговете на Пирин Бл, заговори за несъстоятелност и отсече: Безсмислено е да съществува в настоящия модел!
26 юни 2026 | Станислав Тошев Време за четене: 1 мин

Бачев разкри дълговете на Пирин Бл, заговори за несъстоятелност и отсече: Безсмислено е да съществува в настоящия модел!

Орлето екснационал Георги Бачев пожела да изрази своята позиция, след като няколко месеца работи за „Пирин“, ала в последния момент преди старта на лятната подготовка остана извън благоевградския футболен клуб. Отсъствието от зелено-белия лагер на участника в Мондиал’98 в началото на седмицата потвърди официално изпълнителният директор Георги Калпакчиев. Синът на видния масон и оръжеен бос Петър Калпакчиев заяви, че с Г. Бачев са приятели още от 1991 г., но шампионът на България със „Славия“ и „Левски“ няма да заема пост при орлетата.

„Искам да запозная хората в Благоевград със състоянието на „Пирин“ в момента, да призова футболната общественост и всички, които обичат клуба, да се обединим и да направим така, че любимият ни отбор да потегли в посоката, в която искаме. Идеята не е аз да започна работа в „Пирин“, а нещата най-после да тръгнат, защото милея за родния клуб. Мажоритарният собственик на акциите в клуба каза, че сме приятели. Тук ще цитирам баща ми: „С такива приятели, врагове не са ни нужни“.

3-4 месеца се занимаваме с цялостното одитиране на „Пирин“, запознаваме се със ситуацията, която е доста тежка. Твърди се, че одит няма, но одит има и той е приключил много, много отдавна. Клубът функционира в две дружества – ОФК „Пирин“, чиито задължения са 190 000 евро, и „Пирин“ АД, което е с плаващи задължения. 240 000 евро от тях са НАП, контрагенти – 20 000 евро, стари футболисти – около 40 000 евро, храна – 15 000 евро и още куп други неща.

Вариантите за решение са два. Първият е клубът да бъде обявен в несъстоятелност и да започнем на чисто с едно единствено дружество, защото е безсмислено да съществува в настоящия модел. Имаме клуб в клуба. Хората, назначени в ОФК „Пирин“, реално получават заплатите си от общината. Там има 50-60 човека на щат, а на такава бройка може да завиди и „Байерн“ (Мюнхен). От тях не виждам, освен Десетката (б.р. – домакинът Кирил Христов) и леля Снежка (б.р. – касиерката Снежана Вълкова), кой друг трябва да остане.

„Пирин“ трябва да престане да агонизира и да върви по трънливата пътека, в която е вкаран. Години наред е източван, по различни начини, страшно много собственици се извъртяха, хора с възможности, които носят основната вина за състоянието на клуба и за тази будна кома, в която се намира в момента. Ще върна лентата. При идването на Пол Белогур се изсипа финансов дъжд, всички станаха големи пиринци, на по 13-15 000 лева заплати. Сега ще видим кои са пиринците, в тежката настояща ситуация. Крайно време е да спрем да се заблуждаваме с някакви измислени нови собственици. „Пирин“ трябва да стане общински и общината да даде власт на човек, който да се грижи, или на обществен съвет, който да следи изразходването на средствата. Не е оправдано да назначаваме директор с 2500 евро заплата, при положение че с тези пари на годишна база можем да построим стадион за децата.

През последните 2 месеца всячески работихме за спасяването на лиценза за Втора лига. Има различни начини, но това ще бъде пирова победа, която ще удължи агонията на клуба в безвремието. Необходими са кардинални решения, а не да свирим на някаква струна и разни чуждици да идват, за да ни учат на футбол, защото в Благоевград има достатъчно футболноинтелигентни хора, които могат да се справят с тази ситуация, стига наистина да обичат „Пирин“. Затова моят апел е в предстоящата седмица да се съберем всички футболни хора, легенди на клуба, бивши футболисти, фенове, да обсъдим какво ще се прави с „Пирин“. А не да се доверяваме на хора, които правят квалификации по наш адрес – визирам себе си и Ивайло Андонов. Това е във връзка с мнението на г-н Байкушев (б.р. – благоевградския кмет Методи Байкушев), който е обявил, че аз и Иво Андонов не трябва да заемаме управленски длъжности в „Пирин“. Не му правят чест такива коментари, защото Ивайло Андонов е легенда на „Пирин“, участник на световното първенство в САЩ’94, почетен гражданин на Благоевград. Аз също съм участвал на световни финали, милея за клуба, децата ми растат в „Пирин“ и живеят с идеята за „Пирин““, заяви Г. Бачев. Той хвърли светлина и върху клубния бюджет, за който усещането е, че постоянно е на червено.

„Пари в клуба има достатъчно. Общинският съвет гласува 36 200 евро месечно да постъпват в „Пирин“. Приходната част от спонсори е 5000 евро на месец, разполагаме и с партньорски договор от 9000 евро с известен букмейкър. Таксите от ДЮШ са към 10 000 евро на месец, мърчандайзинг, билети и други носят още 10 000 евро месечно. Това прави около 1 640 000 лева годишно. Ако това не са пари, с които да издържаме отбор в „А“ група, камо ли в „Б“, здраве му кажете. Голяма е борбата всеки да стане управител на това общинско дружество, да дерибейства, да коли и беси. Ясна е работата през годините, каква е целта на цялата история – назначения, източване на клуба, подаяния. За да се стигне дотам, че в края на миналия сезон родените през 2012 г. деца на „Пирин“, които имат 11 победи, трябва да пътуват до Гоце Делчев, където да изиграят 12-ия си мач и да вдигнат купата за първо място. Казват им, че нямало пари за такива разходи и ги лишават възможността да се зарадват на целогодишния им труд. Смешно е, но е решение на управителя на общинското дружество, който управлява ДЮШ. Искам да върна на „Пирин“ това, което ми е дал. В последните 20 г. в „Пирин“ са изпуснати около 50 милиона лева от трансфери, заради лошо финансово управление. Това трябва да спре“, бе част от изказването на Г. Бачев, цитиран от struma.bg.

Пирин

Лицензът на Пирин виси: стартира оздравителна програма, дълговете са над 150 бона

24 юни 2026
Пирин

Пирин Бл взе бивш халф на Лудогорец! Феновете размахаха пръст на новото ръководство

24 юни 2026
Пирин

Пирин привлече племенника на Боби Галчев!

22 юни 2026

Последни новини

ВСИЧКИ НОВИНИ