logo
От Pepsi до Palms Bet: кой държи рекорда за най-дълъг престой на фланелката на Левски?
27 юни 2026 | Станислав Тошев Време за четене: 1 мин

От Pepsi до Palms Bet: кой държи рекорда за най-дълъг престой на фланелката на Левски?

От два дни е ясно, че „Palms bet“ има желание да продължи да бъде генерален спонсор на Левски. Сега предстои да видим дали логото с палмата ще продължи да стои на сините екипи поне още един сезон. Или пък ще има изненада, защото от „Герена“ все още не са показали фланелките си за 2026/27.

Взаимоотношенията между „сините“ и настоящия спонсор започнаха в кризисната 2020-а. Тогава Левски стартира сезона без спонсорски надпис на фланелките. През пролетта на 2022-а такъв също нямаше, а на фланелките бе изписано единствено „Левски е вечен“. С този екип „сините“ спечелиха Купата на България, след успех с 1:0 над ЦСКА.

За кратко спонсор на лицевата част на екипа нямаше през есента на 1996-а, а малко след това за година и половина там бе изписано името и изобразено логото на „ВИС-2″.

Първият спонсор, чието име грейна на екипите на Левски, бе „PEPSI“. Известната марка кола се появи на фланелките през за първи път през пролетта на 1992-а. Надписът бе с бял цвят, а фирмата, която обличаше отбора тогава, както и сега, бе „Адидас“. През есента на 1992-а надписът „PEPSI“ стана жълт, а екипите вече бяха на италианската компания „Diadora“. С тях Левски игра до пролетта на 1993-а, но завърши сезона с нова премяна.

Когато титлата бе вдигната за 18-и път, на фланелките вече пишеше „Balkanbank“, а вместо емблема в лявата част стоеше логото на трезора. 1994-а и 1995-а пък бяха единствените, в които през голям период от тях един под друг бяха изписани имената на два спонсора. Тогава до „Balkanbank“ се появи и застрахователното дружество „Bulstrad“.

През сезон 1995/96 пък грейна и първата реклама на мобилен оператор. Така на фланелката пишеше „CITRON GSM“, предшественик на „Mobiltel“. За ерата „ВИС-2″ вече стана дума, като тя започна през есента на 1996 и продължи до края на 1998-а. И тогава дойде най-дълго задържалият се рекламодател. А именно „Mobiltel“ – 17 години, плюс една по времето на „Citron“, общо около 18.

Той се появи на екипите през 1998-а и остана до сезон 2014/15. В началото на 2002-а името на компанията бе сменено на „Mtel“ и това се случи и на фланелките. През 2012/13 към тази компания на фланелките бе добавено името на „VTB capital“. През 2014/15 дойде ред и на друга застрахователна компания, „Лев Инс“, а след това в отделни периоди „Strabag“, „Vivacom“, „efbet“, „7777.bg“ и „Palms Bet“.

Последните два поредни сезона, в които екипът не бе пипнат и си остана един и същ, бяха 2003/04 и 2004/05. Титулярният бе син, резервният – жълт, произведени от „Diadora“ и с надпис „Mtel“ отпред. Почти еднакви, с разлика в съвсем дребни детайли, бяха и екипите от 2008/09 и 2009/10.

Остава да видим как ще се развият събитията сега. Но до първата среща с Борац не остана много време, а преди нея ще бъдат представени и новите екипи за сезон 2026/27./ „Мач Телеграф“

Левски

Да видиш ти! Бивш ас на Левски са завърна на терена на 43 години!

27 юни 2026
Левски

Сентейес – Мистър 100 милиона

27 юни 2026
Левски

Осмият испанец на „Герена“

27 юни 2026

Последни новини

ВСИЧКИ НОВИНИ